Kapat
  Kapat

Yıldız Holding, bisküvi ve çikolata şirketlerini birleştirdi !

18.01.2016 Ekonomi

Yıldız Holding, ana odağı olan bisküvi ve çikolata şirketlerini pladis adıyla, tek bir şirket çatısı altında birleştirdi.

Kasım 2014 yılında United Biscuits’i satın alarak tamamıyla global bir oyuncu olan Yıldız Holding, ana odağı olan bisküvi ve çikolata işlerini (çikolata, bisküvi, kek ve sakız/şekerleme), pladis adıyla tek bir global şirket altında birleştirdi. Şirket bugün itibari ile faaliyetlerine başladı.

YENİ ŞİRKET PLADİS’İN ADI TAKIM YILDIZI PLEİADES’TEN TÜRETİLDİ
Yıldız Holding’in Godiva’nın perakende operasyonu hariç, bisküvi ve çikolata işlerini kapsayan yeni pladis şirketinin ismi Latincede yedi yıldızdan oluşan Pleiades takım yıldızından ilham alınarak türetildi. Bu takım yıldızını Aztekler Maya, Japonlar Subaru olarak adlandırıyor. Pleiades’e İran’da Pervin, Arapça’da Süreyya deniyor. Türkiye’de ise Ülker olarak geçiyor.

“HER LOKMADA TÜM DÜNYAYA MUTLULUK VAAT EDİYORUZ“
Yeni şirket pladis‘in ana amacı, farklı coğrafyalarda, faklı tüketici beklenti ve ihtiyaçlarını karşılayacak zenginlikte ürün yelpazesi ile tüm tüketicilerine mutluluk götürmek yani her lokmada tüm dünyaya mutluluk vaat etmek.
Yolculuğuna Ülker ile bir aile şirketi olarak başlayan Yıldız Holding, yeni şirket pladis’te de dürüstlük ve haysiyet ilkesi ile iş yapma, koyulan hedefe ulaşma yolunda sıkı çalışma ve emek verme de dahil olmak üzere bir değerler zincirini temsil eden aile şirketi kültürünü muhafaza ederek yoluna devam edecek ve ana işindeki tüm şirket ve markalarını bu aile şirketi özünde birleştirecek. Aile şirketi olmanın, bu manevi değerlerin yanı sıra işe sağladığı maddi değerler arasında; uzun süreli planlar ile şirket değerini yükseltme stratejisi de yer alıyor.

Yeni şirket pladis, bölgesel bir yönetim anlayışı ile idare edilecek
operasyonun dünya çapında bölgelere ayrıldığı yeni yapılanmanın üst yönetim rollerini Yıldız Holding İcradan Sorumlu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cem Karakaş ve Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Ülker üstlenirken, bölge liderlikleri ise üç CEO tarafından yapılacak. Mehmet Tütüncü Türkiye, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Asya’dan, Mohamed Elsarky Amerika kıtası, Japonya ve Kore’den, Jeff van der Eems ise Birleşik Krallık, Avrupa, Sahraaltı Afrika ve Güney Asya’dan sorumlu olacak.
Global bir şirket olmanın her zaman hedefleri olduğunu ifade eden Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, “Gerçek anlamda global olmak için, fark teşkil eden buluşlar yani inovasyon, çeviklik ve esneklik, tüketici odaklılık, işi ilk seferde doğru yapmak ve bunu her seferinde tekrarlamak ve yeni fikirlere açık olmak çok önemli. Biz de kendi işimize öncülük etmek için tüm ana işimizi tek bir çatı altında birleştirdik. İşimize yüreğimizi koyduk. Şirketin takım yıldızından esinlenen adı gibi parlamasını temenni ediyorum“ dedi.
Farklı kültürler, farklı coğrafyalar da dahil olmak üzere büyük bir çeşitlilik barındıran yeni şirket pladis‘in tek bir şirket kültürü altında toplanmasının önemine vurgu yapan Ali Ülker, “Bunu şirketimizde yeni lansmanını yaptığımız GOAL21 adındaki değerler bütünü ile gerçekleştireceğiz. GOAL21 bizim müşterine, sahaya yakın ol anlamına gelen GOYA yaklaşımımızı, 0 hata yani işimizde hedeflediğimiz mükemmel standartları, tüm şirket olarak tek bir hedefe odaklamayı ve tüm bunların bir sonucu olarak gelen liderliği ifade ediyor“ şeklinde konuştu.

Yıldız Holding’in 4 milyar tüketicinin yaşadığı bir coğrafyada, 50 bin çalışanı ile farklı sektörlerde faaliyet gösteren büyük bir şirket olduğunu ifade eden Yıldız Holding İcradan Sorumlu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Cem Karakaş, “Ana odağımız olan bisküvi ve çikolata işlerimizi altında birleştirdiğimiz yeni şirketimiz pladis’in güncel olarak 26,0000 çalışanı, 5,2 milyar dolar değerinde satış gelirleri bulunuyor. Hedefimiz, 2018 yılında EBITDA oranımızda yüzde 17, EBITDA marjımızda ise yüzde 26 büyüme elde etmek. Bu da şirket değerimizi tam üç katına çıkarmak demek oluyor“ şeklinde şirketin gelecek planlarını açıkladı.

2050 yılında dünyada, nüfusunun yoğunlaşacağı ve tüketiminin çoğunluğunun gerçekleşmesi beklenen ülkeler arasında Hindistan, Çin, Nijerya, Amerika Birleşik Devletleri, Endonezya, Pakistan, Brezilya, Bangladeş, Etiyopya, Filipinler yer alıyor. Mevcut üretim ve satış faaliyetleri ağırlıklı olarak Kuzey yarımkürede yer alan Yıldız Holding için bu coğrafyalar önemli bir potansiyel teşkil ediyor.

Kaynak: İHA