Kapat
  Kapat

BBC

Air France Transavia'yı büyütme projesini askıya aldı mı?

Air France havayolları, bütçeye uygun fiyatla seyahat olanağı sağlayan Transavia'yı genişletme planlarından vazgeçildiği haberlerini yalanladı. Air France pilotları Transavia anlaşmazlığı nedeniyle 10 gündür grevde.

ABD: Arap Bankası Hamas mağdurlarına tazminat ödemeli

New York'ta bir mahkeme, Ürdün merkezli Arap Bankası'nın Hamas örgütüne maddi yardım sağladığı hükmüne vardı. Bankanın Hamas saldırıları mağdurlarına tazminat ödemesi isteniyor.

Air France'ın grevdeki pilotları anlaşmaya yanaşmadı

Air France'da çalışan pilotlar, greve yol açan anlaşmazlığı çözmek amacıyla sunulan öneriyi reddetti. Grev, Air France'a günde 15 milyon euroya mal oluyor.

Alibaba halka arz rekoru kırdı

Asya'nın en büyük alışveriş sitesi, Çin şirketi Ali Baba, 25 milyar dolarla halka arz rekoru kırdı. Alibaba'nın değerinin Facebook, Amazon ve eBay gibi devleri geride bırakarak 223 milyar dolara ulaştığı belirtiliyor.

Rockefeller vakfı 'temiz yatırıma' yöneliyor

Petrolden muazzam bir servet kurmuş olan John D. Rockefeller'ın torunları, fosil yakıtlarıyla ilişkili mali yatırımlarının tümünü temiz ve yenilenebilir enerji sektörüne kaydırma kararı aldı.

Alibaba dev halka arz sonrası Wall Street'i salladı

Asya'nın en büyük internet alışveriş portalı olan Çinli Alibaba, New York borsasındaki halka arzda 21,8 milyar dolar gelir elde ettikten sonra ilk işlem gününde de hızla yükseldi. Hisse fiyatı açılışta 68 dolardan 92,70 dolara fırladı.

Halka açılan Alibaba'nın piyasa değeri 168 milyar dolar

Asya'nın en büyük internet alışveriş portalı olan Çinli Alibaba, bugün New York borsasında halka arzını gerçekleştiriyor. Şirketin piyasa değeri Boeing ve Walt Disney gibi devleri geride bırakacak kadar büyük.

Çin'den GlaxoSmithKline'a 490 milyon dolar rüşvet cezası

Çin yönetimi, rüşvet almaktan suçlu bulunan İngiliz ilaç firması GlaxoSmithKline'ı 490 milyon dolar para cezasına çarptırdı. GSK, ürünlerine daha geniş piyasa yaratmak için doktor ve hastanelere rüşvet dağıtmakla suçlanmıştı.

Çin ile Hindistan arasında önemli anlaşmalar imzalandı

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Yeni Delhi ziyareti sırasında Hindistan ile 12 önemli anlaşmaya imza attı. Bu anlaşmalardan biri, Çin'in gelecek 5 yıl içinde Hindistan'ın altyapısı için 20 milyar dolarlık yatırım yapmasını öngörüyor.

Dünya Bankası: Ebola salgını Batı Afrika ekonomileri mahvedebilir

Dünya Bankası Batı Afrika'daki Ebola salgınının Gine, Liberya ve Sierra Leone ekonomilerinde felakete yol açabileceğini; virüsün ekonomik etkilerinin zaten kırılgan durumdaki bu ülkelerde 8 kat artabileceğini açıkladı.

Almanya: Yatırımcı güveni 9 aydır azalıyor

Ukrayna'da süregiden çatışmalar ve Euro bölgesinde ekonomik büyümenin zayıflığı Almanya'da yatırımcı güvenini 9 aydır olumsuz etkilemeye devam ediyor.

Rusya: Yaptırımlar ardından rublede rekor düşüş

Yeni uluslararası yaptırımların ülke ekonomisine etkisiyle ilgili kaygılar sürerken, Rus rublesi ABD doları karşısında tüm zamanların en düşük seviyesine geriledi.

Minecraft oyunu 2,5 milyar dolara Microsoft'a geçti

Microsoft, popüler bilgisayar oyunu Minecraft'ın yaratıcısı İsveç firması Mojang'ı 2 buçuk milyar dolara satın aldı. Microsoft'un bu şekilde Windows telefon cihazlarına daha çok kullanıcı çekmeyi hedeflediği düşünülüyor.

Süt fiyatları neden artıyor?

ABD'de süt ve tereyağı fiyatları son aylarda rekor seviyelere yükseldi. Bu artışta Yeni Zelanda'daki kuraklıktan Orta doğu'da pizzaya artan talebe kadar birçok küresel faktör rol oynuyor.

'İskoçya bağımsız olursa Londra'ya taşınacağız'

Royal Bank of Scotland, İskoçya'nın 18 Eylül'deki referandumda bağımsızlık ilan etmesi durumunda finansal kaosa sürüklenmemek için banka merkezini Londra'ya taşıyacağını açıkladı.

Financial Times: Türkiye'de büyüme beklenenden yavaş

Gazete Türkiye'nin yılın ikinci çeyreğinde, yüzde 2,1 ile tahminlerin çoğunun altında bir oranda büyüdüğünü yazdı. Financial Times, "Merkez Bankası'nın siyasi baskıya boyun eğebileceği yolunda endişeler artıyor" diyor.

Lira, Fed'in uyarılarıyla değer kaybetti

ABD Merkez Bankası Fed'den gelen 'Yatırımcılar faiz artırım riskini hafife alıyor' uyarısı tüm gelişen ülke paraları gibi TL'yi de etkiledi. Dolar/TL kuru 5 ayın en yüksek seviyelerine yükseldi. Dolarda yükselişin devam edebileceği yorumları yapılıyor.

ABD'de istihdam artışı yavaşladı

Amerika Birleşik Devletleri'nde Ağustos ayında 142 bin kişilik ek istihdam yaratıldığı açıklandı. Dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD'de, geçtiğimiz 12 ay içinde her ay ortalama 212 bin kişiye yeni iş imkanı yaratılıyordu.

Parmak damar tanıma teknolojisi şimdi de İngiltere'de

Banka müşterilerini, parmaklarındaki damar haritasından tanıyan teknoloji İngiltere'ye de geldi. Banka hesaplarına erişimde şifre ve sayı kullanmak yerine, bir tarayıcıya parmaklardan birini dokundurmak suretiyle işlem yapılabilecek.

AMB'dan faiz indirimi ve teşvik programı

Avrupa Merkez Bankası politika faizini rekor bir düzey olan yüzde 0,05'e indirip, Ekim ayında tahvil alımına başlayacağını açıkladı. Hedef, bankaları kredi vermeye teşvik edip ekonomik büyümeyi sağlamak. Euro Amerikan Doları karşısında değer kaybetti.

Fukushima'da ödenmeyen tazminat için dava

Japonya'nın devredışı kalan Fukushima nükleer tesisinde çalışan işçiler ödenmeyen tazminat için tesisin operatörünü dava ediyor. Dört işçi, ekstra ödeme olarak 620,000 dolar talep ediyor.

Enflasyon Ağustos'ta beklentilerin üzerinde arttı

Ağustosta Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yüzde 0,09, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 0,42 arttı. Ekonomistler Ağustos ayı için yüzde 0,03'lük küçük bir düşüş bekliyorlardı. Böylece enflasyon yüzde 0,09 ile beklentilerin üstünde çıktı.

Japonya: Savunma Bakanlığı rekor bütçe istedi

Doğu Çin Denizi'nde Japonya ile Çin arasındaki gerilim sürerken, Japonya Savunma Bakanlığı gelmiş geçmiş en büyük bütçe talebinde bulundu. Bakanlık yıllık bütçesinin yüzde 3,5'lik bir artışla 5,05 trilyon yene (48,7 milyar dolar) çıkarılmasını istedi.

Malezya Hava Yolları'nda 100 milyon dolar zarar

Son altı ayda bir uçağı kaybolan bir uçağı da düşürülen şirket, yılın ikinci çeyreğinde 97,4 milyon dolar zarar etti. Üçüncü çeyrekte zararının daha da artabileceğini bildirdi.

Norveç 'petrolün laneti'ni atlattı mı?

Petrol yataklarına sahip ülkeler gelirlerini gösterişli şekilde harcamaya yönelirken, Norveç, petrol ve doğal gaz gelirini dev bir devlet fonuna yatırmaya devam ediyor. Norveçlilerin çoğu da bu durumdan gayet memnun görünüyor.

New York emlak piyasasının yeni müşterileri Çinliler

ABD'nin New York eyaletinde emlak yatırımı yapan Çinlilerin sayısı giderek artıyor. Uzmanlar, Çinlilerin yatırım yaptığı dairelerin fiyatının 30 ila 50 milyon dolar arasında değiştiğini söylüyor.

ABD'nin en büyük bankası rekor cezayı kabul etti

Bank of America, yatırımcıları sattığı ürünlerin güvenilirliği konusunda yanılttığı için rekor düzeyde bir ceza ödemeyi kabul etti. Ülkenin en büyük bankası toplam 16 milyar 700 milyon dolar ceza ödeyecek.

Fed tutanakları sonrası TL değer kaybetti

ABD Merkez Bankası Fed'in istihdam piyasasında 'beklenenden daha hızlı iyileşme' olduğunu söylemesinin ardından Türk Lirası diğer tüm gelişen ülke para birimleri gibi değer kaybetti. Dolar/TL 5 ayın en yüksek seviyesine yükseldi.

Çin: Mercedes’e tekel oluşturma suçlaması

Otomotiv üreticisi Mercedes-Benz, yedek parça fiyatlarını manipüle ettiği gerekçesiyle Çin’de suçlu bulundu. Şirketin nasıl bir ceza aldığı henüz belirsiz.

Alman ve Fransız ekonomileri tökezledi

Euro bölgesinin en büyük iki ekonomisi, bu yılın ikinci çeyreğinde beklenenden daha kötü bir performans sergiledi.

Japonya ekonomisi yüzde 6,8 daraldı

Japonya ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde yıllık bazda yüzde 6,8 daraldı. Bu oran 2011'deki deprem ve tsunami etkisiyle yaşanan ekonomik daralmadan bu yana görülen en sert küçülme oldu.

Sigara devinden İngiltere'ye milyarlık tehdit

Sigara devi Philip Morris İngiltere hükümeti sigaralar için düz ambalaj öngören bir yasayı uygulamaya koyarsa dava açmaya hazır olduklarını söyledi. Philip Morris isteyeceği tazminatın "milyarlarca sterlin" olacağını söyledi.

İtalyan ekonomisi yeniden resesyona girdi

İtalya ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde beklentilerin aksine daralarak tekrar resesyona girdi. Başbakan Renzi'nin ekonomiyi canlandırmak için aldığı tedbirler tartışılıyor.

Samsung ve Apple, ABD dışındaki davalar için uzlaştı

Teknoloji devleri Apple ve Samsung, birbirlerine karşı açtığı ABD dışındaki patent davalarından vazgeçme kararı aldı. İki şirket dokuz ülkede patent anlaşmazlığı yüzünden mahkemelik olmuştu.

Portekiz'de banka kurtarma operasyonu

Portekiz Merkez Bankası yılın ilk altı ayında 3,6 milyar euro zarar açıklayan Banco Espirito Santo'yu (BES) kurtarmaya yönelik bir plan açıkladı.

Çin: İmalat sektöründe büyüme sürüyor

Çin imalat sektöründeki ekonomik büyüme Temmuz ayında son iki yılın en yüksek rakamına ulaştı. Umut verici yeni rakamlar Çin yönetiminin büyümeyi güçlendirmek için attığı bir dizi adım sonrasında geldi.

Arjantin iflas etti, ABD'yi suçladı

Arjantin kreditörleri ile uzlaşmaya varamadığını açıkladı ve moratoryum ilan ederek borçların geri ödenemeyeceğini duyurdu. Hükümet, ABD'nin arabuluculuğunu yetersiz olduğunu söyleyip, kredi anlaşmana varılamadığı için ABD'yi suçladı.

Arjantin iflas bayrağını çekti

Arjantin kreditörleri ile uzlaşmaya varamadığını açıkladı ve moratoryum ilan ederek borçların geri ödenemeyeceğini duyurdu. Böylece ülke son 13 yılda ikinci kez tahvil borçlarını ödeyemez hale geldi.

ABD ekonomisi 2'nci çeyrekte yüzde 4 büyüdü

ABD Ticaret Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre yılın ikinci çeyreğinde tüketici harcamaları yüzde 2,5 oranında arttı. Tüketici harcamaları ABD'de toplam ekonomik aktivitenin üçte ikisinden fazlasını temsil ediyor.

Arjantin iflasın eşiğinde

Arjantin Ekonomi Bakanı bugün ülkenin kreditörleriyle son bir kez masaya oturarak borcun yeniden yapılandırılması olasılığını görüşecek. Görüşmeler yine sonuçsuz kalırsa Arjantin'in moratoryum ilan ederek borcunu ödeyemediğini açıklaması bekleniyor.

'Bankacılar da doktorlar gibi yemin etmeli'

Bir araştırma kuruluşu, bankacılık sektöründe güvenilirliğin artırılması için çalışanların görevlerine başlamadan önce yemin etmesi gerektiğini ve işlerini 'topluma yararlı biçimde' yapacaklarına dair söz vermeleri gerektiğini belirtti.

McDonald's'da bozuk et skandalı

Çin'deki bazı McDonald's restoranlarında son kullanma tarihi geçmiş et kullanıldığı iddiaları üzerine hamburger satışı geçici bir süreliğine durduruldu.

'Gümüş fiyatında manipülasyon yapıldı'

ABD'de açılan bir davada, Deutsche Bank, HSBC ve Bank of Nova Scotia'nın, "gümüş fiyatlarında manipülasyon girişiminde bulundukları" iddia edildi.

Rusya'dan sürpriz faiz artışı

Rusya Merkez Bankası enflasyon kaygılarından hareketle ve "jeopolitik gerilim"i gerekçe göstererek faiz oranlarını artırdı.

IMF küresel büyüme tahminlerini düşürdü

IMF küresel ekonomide büyüme tahminlerini revize ederek 2014 beklentisini yüzde 3,7'den yüzde 3,4'e çekti. ABD ekonomisindeki daralma ile diğer ülkelerdeki büyüme tahminlerinin düşmesi bu kararda etkili oldu.

Facebook'tan yüksek kâr artışı

Sosyal paylaşım sitesi Facebook’un ikinci çeyrekte net kârı yüzde 138 artarak yaklaşık 800 milyon dolara ulaştı. Şirketin kâr artışında reklam gelirlerinin büyük etkisi oldu.

Avrupa Merkez Bankası'na siber saldırı

Bilgisayar korsanları bankanın internet sitesinden 20 binden fazla e-posta adresini çaldı. Korsanların piyasalar için hassas öneme sahip verilere ise ulaşamadığı açıklandı.

AB, Apple'ın oyun uygulamalarını eleştirdi

Apple, kullanıcıların 'bedava' uygulamalar konusunda aldatılmasını durdurmak için herhangi bir 'somut ve acil' plan sunmaması nedeniyle, Avrupa Komisyonu tarafından eleştirildi.

İş dünyasının gözü 'yaşlı nüfusun cebinde'

Birleşmiş Milletler'e göre, 2050 yılına kadar dünya genelinde 60 yaş üstü nüfus, 2 milyara ulaşacak. Hükümetler, yaşlı nüfusu sağlık maliyetinden kaygılanırken, iş dünyasıysa bunu 'bir fırsat' olarak görüyor.

Microsoft 18 bin kişinin işine son verecek

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Microsoft, gelecek bir yıl içerisinde 18 bin kişiyi işten çıkaracağını açıkladı. Yeni tasarruf önlemleriyle, şirketin 39 yıllık tarihinin en kapsamlı işten çıkarma planı hayata geçmiş olacak.

Geleceğin savaş teknolojisi: İnsansız uçaklar

Farnborough Uluslararası Havacılık Fuarı'nda savaş amaçlı insansız hava aracı teknolojileri tanıtıldı. Bu teknolojiye yatırım yapanlar arasında İngiltere ve Fransa da var. Pazarı büyüten ülkeler ise Rusya ve Çin. BBC Muhabiri Tim Bowler'ın haberi.

Apple ve IBM'den uygulama üretme ortaklığı

Apple ve IBM, iPhone ve İPad için uygulama geliştirmek üzere anlaştı. Buna göre perakende, sağlık, bankacılık, telekomünikasyon gibi sektörlere uygun yeni mobil uygulamalar oluşturulacak.

Çin ekonomisinde büyüme hızlandı

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde yüzde 7,5 oranında büyüdü. İlk çeyrekteki büyüme oranının aşılması, hükümetin aldığı önlemlerin etkisini gösterdiği şeklinde yorumlanıyor.

BRICS ülkelerinden IMF ve Dünya Bankası'na alternatif

Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika'dan oluşan BRICS ülkeleri, küresel finans sisteminde daha etkin rol oynamak için bir kalkınma bankası ve yardım fonu kurma kararı aldı. Hindistan'în bankanın başkanlığını yapacak ilk ülke olması bekleniyor.

ABD Merkez Bankası Fed: Wall Street aşırı iyimser

Fed'in Para Politikası Raporu'nda risk alma isteğinin gereğinden fazla arttığı belirtildi ve ilk kez sektör ismi vererek "sosyal medya ve bioteknoloji şirketlerinin hisseleri aşırı ısındı" ifadeleri kullanıldı. Wall Street'in tepkisi ise sert düşüş oldu.

İngiltere: Enflasyonda sert artış

Kılık-kıyafet, ayakkabı, gıda ve alkolsüz içeceklerdeki fiyat artışı nedeniyle İngiltere'de enflasyonun Haziran ayında hızlı şekilde yükseldiği belirtildi.

Samsung'a üretim yapan Çinli şirkette 'çocuk işçiliği'

Samsung, Çin'deki tedarikçi firmalarından Dongguan Shinyang Electronic'in bir fabrikasında 'çocuk işçi çalıştırıldığı şüphesine dair kanıt bulduğunu' açıkladı. Samsung, şirketle ilişkisini geçici olarak durdurdu.

'İtalyan Zuckerberg': Matteo Achilli

İtalya'da işletme okuyan 22 yaşındaki Matteo Achilli, internette kurduğu iş ve işçi bulma şirketini dünyaya açıyor. Microsoft ve Vodafone gibi çok sayıda şirketin de hizmetlerinden faydalandığı Matteo'ya 'İtalyan Zuckerberg' benzetmesi yapılıyor.

Merkel'in Çin ziyaretinde ticaret konuşulacak

Almanya Başbakanı Angela Merkel, üç günlük Çin ziyaretinin ikinci gününü Çinli liderlerle görüşmelere ayırdı. Göreve başladığı 2005'ten bu yana yedi kez Çin'e giden Merkel'in, bu ziyaretinde de ticari konuların öncelikli olması bekleniyor.

Dow Jones'dan bir rekor daha

En büyük global firmalardan oluşan bir ABD hisse senedi endeksi olan Dow Jones Sanayi Endeksi ilk kez 17.000'i gördü. ABD'de beklenenden daha iyi istihdam raporu Haziran ayında 280 bin yeni iş yaratıldığını gösterdi.

AB'den Bulgar bankalarına acil yardım

Avrupa Komisyonu, Bulgaristan'dan gelen, ülkenin en büyük bankalarından bazılarına finansman sağlama talebini kabul etti.

Merkez Bankası'nın faiz kararları ne anlama geliyor?

Türkiye Merkez Bankası, piyasalardaki 0,50'lik beklentinin aksine, 0,75'lik faiz indirime gitti. Gazeteci Zülfikar Doğan, Merkez Bankası'nın bu kararının, Türkiye'nin ekonomik verileri ve gelişen piyasalardaki konumu ışığında ne anlama geldiğini yazıyor.

Güney Afrika'da beş aylık grev ardından işbaşı

Güney Afrika'nın en büyük platin firmalarında greve son veren madenciler işe geri döndü. Binlerce madencinin beş aylık grevini sona erdiren ücret anlaşması dün imzaladı.

Japonya kurumlar vergisini kesiyor

Japonya önümüzdeki yıldan itibaren çeşitli aşamalarda ülkenin kurumlar vergisini %30'un altına düşürme planlarını açıkladı.

Euro Bölgesi'nde ekonomik canlanma ivme kaybediyor

Son verilere göre, Euro bölgesindeki ekonomik faaliyet Haziran ayında son altı ay içindeki en zayıf düzeye indi.

GM 3 milyondan fazla arabayı geri çekiyor

General Motors GM kontak anahtarı sorunları yüzünden ABD'de 3,16 milyondan fazla arabayı geri çekiyor.

IMF'den ABD'ye asgari ücret zammı çağrısı

Uluslararası Para Fonu IMF, ABD'nin büyüme tahminini indirirken, büyümeyi güçlendirmek için faiz oranlarını düşük tutma ve asgari ücreti yükseltme çağrısında bulundu.

Çin'e yabancı yatırımda sert düşüş

Çinli yetkililer Mayıs ayında ülkeye 8.6 milyar dolar yabancı yatırım geldiğini açıkladı. Bu son 16 ayın en düşük seviyesi anlamına geliyor.

Apple, Starbucks ve Fiat'a vergi soruşturması

Avrupa Komisyonu, 3 AB ülkesindeki ayrıcalıklı muamele görüp görmediklerini belirlemek için Apple, Starbucks ve Fiat hakkında resmi sotuşturma başlatılmasına karar verdi.

Dünya Bankası'nın Türkiye için büyüme tahmini yüzde 2.4

Dünya Bankası Türkiye'de yılın ilk çeyreğinde sanayi üretiminin ihracatın büyümesiyle artmaya devam ettiğini ancak reel sektör ve tüketici güvenindeki zayıflamanın ileride iç talebi düşürebileceğini belirtti.

Türkiye ekonomisi ilk çeyrekte yüzde 4,3 büyüdü

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Türkiye ekonomisinin 2014'ün ilk çeyreğinde yüzde 4,3 büyüdüğünü açıkladı. Uzmanlar siyasi ve ekonomik belirsizliğin olduğu ilk çeyrekte iç talep hız keserken büyümeyi ihracat ve kamu harcamaları desteklediğini belirtiyor.

Sony oyun konsolu satışında Nintendo'yu 'solladı'

Sony, sekiz yılın arından oyun konsolu satışında ezeli rakibi Nintendo'yu geride bıraktı. Sony, 18.7 milyon oyun konsolu sattı, Nintendo'nun satışları ise 16.3 milyonda kaldı.

AMB faiz kararına Asya'dan hafif tepki

Avrupa Merkez Bankası'nın ekonomiyi canlandırmak için para politikasını gevşetmeye yönelik negatif faize geçme kararına Asya piyaları farklı tepki verdi. Fakat Asya piyasalarının AMB kararına genel tepkisi hafif oldu.

Avrupa Merkez Bankası negatif faize geçti

Avrupa Merkez Bankası gösterge faiz oranını yüzde 0.25'ten yüzde 0.15'e düşürürken bankaları kredi vermeye zorlamak için negatif faize geçti. Bu, bankaların Merkez Bankası'nda tutacağı para için faiz ödemesi anlamına geliyor.

Litvanya, 2015'te Euro'ya geçiyor

Avrupa Komisyonu, Litvanya'nın Euro'ya geçiş kriterlerini karşıladığını açıkladı. Litvanya, 28 üyeli AB'de ulusal para birimini terk ederek Euro kullanmaya başlayan 19. ülke olacak.

Bu yıl havayolu şirketlerinin kârlılığı düşebilir

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği, Çin'in ekonomik büyümeye ilişkin kaygılar nedeniyle, bu yıl küresel havayolu sektörünün kâr beklentisinin düştüğünü söyledi.

Japonya hükümeti rekor enflasyondan memnun

Dünyanın en büyük üçüncü ekonomisinde enflasyon geçen ay yüzde 3,2 ile son 23 yılın en yüksek düzeyine çıktı. Yetkililer ise bu gelişmenin ülkenin yaklaşık 20 yıl sonra deflasyondan çıkmaya başladığının işareti olduğunu söylüyor.

ABD ekonomisinde sürpriz daralma

ABD ekonomisi yılın ilk üç aylık bölümünde beklenmedik şekilde yüzde 1 daraldı. Kötü performansa gerekçe olarak kış aylarında neredeyse hayatı durduran kötü hava koşulları gösteriliyor.

FT: Türkiye'nin modern ekonomi iddiası gerçekçi mi?

İngiltere'de yayımlanan Financial Times gazetesinde yer alan "Türkiye'nin açıkları modern ekonomi iddiasını çürütüyor" başlıklı bir haberde, "Kötü yönetişim ve yatırımsızlık yeni büyüme modeli arayışını baltalıyor" deniyor.

IMF: Kapitalizm değişmeli

Londra'da bir konferansta konuşan Uluslararası Para Fonu Başkanı Christine Lagarde, artan eşitsizliğin küresel ekonomi için tehdit oluşturduğunu söyledi. Lagarde, bankacılık reformu alanında da yeterli düzeyde ilerleme sağlanamadığı uyarısı yaptı.

Çin 6 milyon aracı trafikten men ediyor

Çin egzoz kontrolünden geçemeyen 6 milyon aracı trafikten men etmeye hazırlanıyor. Böylece ülkedeki hava kirliliği sorununun azaltılması hedefleniyor.

M.United'ın marka değeri düştü

Danışmanlık şirketi Brand Finance'in yaptığı araştırmaya göre kulübün marka değeri geçen yıl 98 milyon dolar azaldı. Manchester United İngiltere Premier Ligi'nde yedinci sırada yer almış ve Avrupa kupalarına katılma hakkı kazanamamıştı.

Irak Kürt petrolü için Türkiye'yi şikayet etti

Bağdat yönetimi, Ankara'nın Kuzey Irak petrolünü ikili anlaşmalara aykırı şekilde uluslararası piyasalara sevk ettiği gerekçesiyle Paris merkezli Uluslararası Ticaret Odası'na başvurdu.

Dünya Kupası'nı kazanan 35 milyon doları kapacak

2014 Dünya Kupası FIFA tarihinin en değerli, en karlı ve pahalı turnuvası olacak. Turnuvanın Brezilya'ya faturası ise 14 milyar dolar.

Merkez Bankası'ndan sürpriz faiz indirimi

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, piyasa beklentilerinin aksine politika faizinde indirime gitti. Banka'nın Para Politikası Kurulu, bir haftalık repo faizini yarım puan indirerek yüzde 10'dan yüzde 9,50'ye çekme kararı aldı.

Türkiye'deki piyasalara Fed dopingi

ABD Merkez Bankası Fed’in 29-30 Nisan toplantı tutanaklarından piyasalara iyimser mesajlar geldi. Bunun Türkiye dahil gelişen piyasalar için olumlu olduğu belirtiliyor. Tutanakların ardından TL ve Borsa İstanbul'da 100 endeksinde alımlar geldi.

İskoç bağımsızlığının ekonomik etkisi

Britanya iş lobi grubu CBI'ın başkanına göre, İskoçya'da bağımsızlık konulu referandum "İngiltere'de işletmeler için en önemli sorun".

Rusya ve Çin'den dev gaz anlaşması

İki ülke 10 yıl süren pazarlıkların ardından anlaşmaya vardı. Rusya 30 sene boyunca Çin'e her yıl 38 milyar metreküp doğalgaz satacak. Anlaşmanın değerinin 400 milyar dolardan fazla olduğu sanılıyor.

BP'nin tazminat itirazı reddedildi

Petrol devi BP'nin, 2010 yılında Meksika Körfezi'de meydana gelen sızıntıyla ilgili tazminat ödemelerini sınırlama girişimi başarısız oldu. Karara göre, tazminat talebinde bulunan firmalar, sızıntıdan doğrudan zarar gördüğünü kanıtlamak zorunda değil.

‘Modern kölelik’ ile yılda 150 milyar dolar kâr

Uluslararası Çalışma Örgütü ILO'nun araştırmasına göre zorla çalıştırılan işçiler sayesinde dünya çapında 150 milyar dolar (yaklaşım 315 milyar TL) yasadışı kâr elde ediliyor.

ABD'den İsviçre bankasına rekor ceza

İsviçre'nin en büyük bankası Credit Suisse, ABD'li müşterilerine vergi kaçırmada yardım ettiği gerekçesiyle suçlu bulundu. Banka ABD ile uzlaşmaya gitti ve 2,6 milyar dolar ceza ödemeyi kabul etti.

Deutsche Bank'a Katar sermayesi

Almanya'Nın en büyük bankası Deutsche Bank'ın 8 milyar euroluk sermaye artırımına yine Katarlı yatırımcılardan ilgi geldi. Katar Kraliyet ailesi, Deutsche Bank'ın hissedarı olacak.

Samsung'dan kanserli çalışanlara tazminat

Samsung firma için çalışırken kanser olan çip fabrikası işçilerine tazminat vereceğini söyledi.

Pfizer'ın genişleme girişimi tartışma yarattı

Pfizer'in AstraZeneca'yı devralması halinde araştırma ve istihdamı koruma taahhütleri "muğlak ve yetersiz" bulundu.

Murdoch'tan Avrupa yayıncılık devi yaratma girişimi

BSkyB, Almanya ve İtalya'daki Sky yayın şirketlerini satın almak ile ilgilendiğini doğruladı. Bu iki şirketin çoğunluk hissesine 21st Century Fox sahip.

Apple Beats'i almak için 'görüşüyor'

Teknoloji devi Apple'ın kulaklık ve müzik akışı servis sağlayıcısı Beats Electronics'i satın almak için görüşmeler yaptığı bildiriliyor.

Avrupa'da faiz oranları değişmedi

Avrupa ve İngiltere merkez bankaları faiz oranlarını değiştirmeme kararı aldı.

Barclays 19 bin kişiyi işten çıkaracak

Dünyanın en büyük bankalarından biri olan Barclays'in binlerce çalışanı üç yıl içinde işsiz kalacak. İngiltere merkezli Barclays yeni startejisinde yatırım bankacılığı bölümünde küçülmeye gidiyor, Afrika'ya ise büyük önem veriyor.

Vergi kaçağına karşı ABD-Singapur işbirliği

Singapur, ABD vatandaşları tarafından off-shore vergi kaçakçılığını önlemeye yönelik yeni yasa çerçevesinde, ABD ile bilgi paylaşmayı kabul etti .

'TÜFE beklentilerin üstünde yükseldi'

Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 1,34 arttı. Bazı ekonomistler TÜFE’nin 0,80 oranında artmasını bekliyorlardı.

Ermenistan'dan uluslararası tanıtım açılımı

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, ülkesinin turistik ve ekonomik anlamda daha iyi tanınmasını sağlamak amacıyla kapsamlı bir uluslararası açılım başlattı. Ülke dışındaki Ermenilerden küresel internet kampanyasına katılmaları isteniyor.

Süt fiyatları neden artıyor?

ABD'de süt ve tereyağı fiyatları son aylarda rekor seviyelere yükseldi. Bu artışta Yeni Zelanda'daki kuraklıktan Orta doğu'da pizzaya artan talebe kadar birçok küresel faktör rol oynuyor.

Madalyonun öteki yüzü: Turnuvalar en çok yoksulu vuruyor

Uluslararası bir yardım kuruluşu FIFA ve Uluslarası Olimpiyat Komitesi'ne (IOC) uluslararası büyük turnuvaları düzenlerken, daha çok sosyal sorumluluk alma çağrısında bulundu.

NTV

CHP'den Vakıfbank açıklaması

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Vakıfbank'ın hisselerinin Hazine ve Maliye Bakanlığı'na devredilmesine ilişkin bir değerlendirme yaptı.

Sigara satışında tek paket dönemi yarın başlıyor

Sigara başta olmak üzere tütün mamullerinde düz ve standart paket uygulaması yarın başlıyor. Eski paketlerin satışı 5 Ocak 2020 tarihine kadar devam edecek. Paketler üzerindeki uyarıcı mesaj ve resimler de yenileri ile değiştirildi.

İBB arazilerini İGDAŞ satın aldı (425 milyon liralık satış)

İBB satılığa çıkardığı 5 arazi için ihale düzenledi. Bedeli 425 milyon 360 bin lira olan 4 araziyi belediyenin iştiraki olan İGDAŞ aldı.

Fransa'da hayat duracak! (Ülke tarihinin en büyük grevi)

Fransa’da yarın ülke tarihinin en büyük grevi başlayacak. Çok sayıda tren, metro ve uçak seferleri yapılamayacak, okulların yüzde 65’i de kapanacak. Ülkede hayatı durduracak grevin gerekçesi Macron hükümetinin emeklilik reformu...

fastPay yeni tasarımı ile vitrinde

Türkiye'nin kullanıcı sayısı bakımından en büyük dijital cüzdanı fastPay, müşteri deneyimini artırmaya yönelik çözümler ile yenilendi. Yeni eklenen özellikleri ve tasarımı ile daha kolay ve hızlı kullanıcı deneyimi sağlayan fastPay, ödeme seçeneklerine de bir yenisini daha ekledi.

Dolar kuru bugün ne kadar? (4 Aralık 2019 dolar - euro fiyatları)

Dolar - euro kaç TL? Dolar kuru en son ne kadar oldu? Bankalararası piyasada döviz kurlarında son durum.

11. Boğaziçi Ekonomi Kongresi başlıyor

Boğaziçi Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Kulübü, öğrencilere ekonomi alanında merak ettikleri soruların cevaplarını bulma fırsatı sunan Boğaziçi Ekonomi Kongresi bu yıl 14-15 Aralık'ta...

Gümrük işlemlerinde ortak POS uygulaması başlıyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı koordinatörlüğünde kamu bankalarının katılımıyla yürütülen proje kapsamında, gümrük kapılarındaki kamu tahsilatlarında "ortak POS" uygulaması hayata geçiriliyor.

Avrupa'nın 'Efsane Cuma'sında<br />Türk şirketten yeni rekor

29 Kasım-02 Aralık dönemini kapsayan Black Friday çılgınlığında Türk lojistik şirketi Netlog da önemli bir rekora imza attı. Netlog iştiraklerinden Bleckmann, dünya markalarının Avrupa'daki 12 milyon siparişini depolarından toplayarak paketledi. Netlog bu operasyon için Avrupa'daki 4.000 çalışanına ilave olarak 3 bin kişiye ek istihdam sağladı.

Türkiye Vakıflar Bankası'ndan Hazine'ye hisse devrine ilişkin açıklama

Vakıflar Bankası'nın yüzde 58.5 oranındaki hissesi Hazine ve Maliye Bakanlığı'na devredildi. Bankadan yapılan açıklamada, "Hisselere ilişkin devir işlemleri hakkında pay alım teklifinde bulunma yükümlülüğü dahil olmak üzere Sermaye Piyasası Kanunu hükümleri uygulanmayacak" denildi.

"TL varlıklarda değerlenme sürer" (Geri Sayım 4 Aralık 2019)

Bu sabah Geri Sayım’da Berfu Güven’in konuğu İnfo Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Mert Yılmaz’dı. Yılmaz, küresel alanda bir sorun yaşanmazsa, muhtemelen Türk Lirası varlıklarda değerlenmenin devam ettiği bir yıl kapanışı görüleceğini söyledi.

Google kurucuları görevi bıraktı

Dünyanın en değerli şirketlerinden biri olan Google’da kurucular yönetimi bırakma kararı aldı. Larry Page ve Sergey Brin görevlerini Sundar Pichai’ye devretti.

Altında alım zamanı mı? (Altın yükselişe geçer mi?)

Çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 4 Aralık 2019 anlık ve güncel çeyrek altın alış fiyatı 437,74 lira, satış fiyatı 448,65 liradan işlem görüyor. Gram altın alış fiyatı 273,52 lira, satış fiyatı ise 273,63 lira seviyesinde yer alıyor. Geri Sayım'da bugün, Info Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Mert Yılmaz altın fiyatlarında son durumu değerlendirdi.

Çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 4 Aralık 2019 anlık ve güncel çeyrek altın kuru fiyatları

Gram altın 274,3 lira, çeyrek altın 448 lira ve Cumhuriyet altını 1.829 liradan işlem görüyor. Çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 4 Aralık 2019 anlık ve güncel altın fiyatları...

İş yerinin bir bölümü devredilebilir mi?

İşyeri devirleri iki işveren arasında yapılsa da işin içine çalışanların hakları da girer. Devir öncesi ücretler, fazla mesai, ikramiye gibi haklar devir esnasında nasıl düzenlenir?

Dolar kuru bugün ne kadar? (3 Aralık 2019 dolar - euro fiyatları)

Dolar - euro kaç TL? Dolar kuru en son ne kadar oldu? Bankalararası piyasada döviz kurlarında son durum.

Türkiye'ye 117 ülkeden getirdiği turistler ile 2023 hedeflerine odaklandı

SAN Tourism Software Group (SAN TSG) Yönetim Kurulu Başkanı Erol Türk, Türkiye'nin 2023 hedeflerine odaklandıklarını belirterek, "Küreselde 70 ülkede yazılımlarımız kullanılıyor. Küresel pazarda B2B alanında her kanalda yer edinmek ve B2B Online işinde orta vadede dünyada ilk 5 arasında yer almayı hedefliyoruz. Bu sebeple, geçtiğimiz ay uzun süredir inşaatı devam eden Antalya Teknokent Bilişim Vadisi'ndeki 3 bin 700 metrekarelik yeni ofisimize taşındık" dedi.

Engelli atamaları için tarih belli oldu

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, "Aralık ayının son haftasında engellilerin kamu kurumlarına atanması için kura töreni düzenleyeceğiz" dedi.

İtalyan Unicredit 8 bin işçi çıkaracak

İtalyan UniCredit'in 3 yıl içerisinde 500 kadar şubesini kapatarak 8 bin kişiyi işten çıkarmayı planladığı bildirildi. Küçülme planı İtalya, Almanya ve Avusturya’da yoğunlaşacak.

“Büyük ikramiyenin satılmayan bilete çıktığı” iddiasına yanıt

Milli Piyango İdaresi, yılbaşı özel çekilişi için 37 milyona yakın bilet bastırdı. Bilet satışında önceki yıllarda olduğu gibi yüzde 96 oranının yakalanması hedefleniyor. NTV'ye konuşan Milli Piyango İdaresi Genel Müdürü Bekir Yunus Uçar, "büyük ikramiyenin satılmayan bilete çıktığı" iddialarını yalanladı.

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, projelerde son durumu NTV'ye anlattı

Hürkuş ne zaman envantere girecek? Gökbey'in seri üretimi ne zaman? Aksungur'un testleri ne aşamada? TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil NTV ekibinden Özden Erkuş'un sorularını yanıtladı.

Apple’ın piyasa değeri belli oldu

Apple’ın piyasa değeri ülkedeki enerji sektörünün tamamından daha fazla hesaplandı.

Kasım ayı enflasyon rakamları belli oldu

Türkiye İstatistik Kurumu kasım ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Enflasyon kasımda yüzde 0,38 artarken, yıllık bazda yüzde 10,56 oldu. Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, "Yılbaşından bu yana tüketici enflasyonunda 10 puana yakın düşüş yakaladık. Enflasyonla mücadelede güçlü duruşumuzu sürdüreceğiz" dedi.

Efsane Cuma'da internetten kartlı ödemeler 1,4 milyar TL ile rekor kırdı (Efsane Cuma'da ne kadar harcandı?)

Bankalararası Kart Merkezi, 'Efsane Cuma' olaraalışveriş festivaliyle ilgili verileri açıkladı. Bu yıl 29 Kasım Cuma gününe denk gelen festivalde 4,7 milyar TL kartlı ödeme gerçekleşirken internetten kartlı ödemeler ise 1,4 milyar TL ile rekor kırdı.

Kasım ayının zam şampiyonu domates

Tüketici fiyatları bazında kasımda en yüksek fiyat artışı yüzde 16,65 ile domateste görüldü. Fiyatı en çok düşen ürün yüzde 31,49'la portakal oldu.

Havayollarının uçak bileti kampanyaları (Ucuz uçak bileti nasıl alınır?)

Uygun fiyatlı bir seyahatin ilk adımı uçak bileti. Uçak bileti kampanyaları ile indirimlerden yararlanarak ucuza uçak bileti almak istemez misiniz? İşte havayollarının promosyonlu uçak bileti kampanyaları...

Küflenmiş peynir yenir mi? (Çarşı Pazar Ekonomi)

Ekonomi stüdyodan çıktı, sokağa indi. Ekmekten altına, futboldan turizme; halkın ekonomisi Berfu Güven’in sunumuyla NTV’de ekrana geliyor. Berfu Güven bu hafta Çarşı Pazar’da süte, sütün peynire ve yoğurda dönüşen hikayesine ve süt ekonomisine yakından bakıyor… Aysun Sökmen sütü, İlhan Koçulu peyniri ve Yekta Eriş ise yoğurdu anlatıyor. <br />Çarşı Pazar Ekonomi, Berfu Güven’in sunumuyla her Çarşamba 21.15’te NTV’de.

Hangi peynir ne zaman bozulur? (Çarşı Pazar Ekonomi)

Ekonomi stüdyodan çıktı, sokağa indi. Ekmekten altına, futboldan turizme; halkın ekonomisi Berfu Güven’in sunumuyla NTV’de ekrana geliyor. Berfu Güven bu hafta Çarşı Pazar’da süte, sütün peynire ve yoğurda dönüşen hikayesine ve süt ekonomisine yakından bakıyor… Aysun Sökmen sütü, İlhan Koçulu peyniri ve Yekta Eriş ise yoğurdu anlatıyor. <br />Çarşı Pazar Ekonomi, Berfu Güven’in sunumuyla her Çarşamba 21.15’te NTV’de.

Süt ne kadar sürede bozulur? (Çarşı Pazar Ekonomi)

Ekonomi stüdyodan çıktı, sokağa indi. Ekmekten altına, futboldan turizme; halkın ekonomisi Berfu Güven’in sunumuyla NTV’de ekrana geliyor. Berfu Güven bu hafta Çarşı Pazar’da süte, sütün peynire ve yoğurda dönüşen hikayesine ve süt ekonomisine yakından bakıyor… Aysun Sökmen sütü, İlhan Koçulu peyniri ve Yekta Eriş ise yoğurdu anlatıyor. <br />Çarşı Pazar Ekonomi, Berfu Güven’in sunumuyla her Çarşamba 21.15’te NTV’de.

İyi yoğurt nasıl yapılır? (Çarşı Pazar Ekonomisi)

Ekonomi stüdyodan çıktı, sokağa indi. Ekmekten altına, futboldan turizme; halkın ekonomisi Berfu Güven’in sunumuyla NTV’de ekrana geliyor. Berfu Güven bu hafta Çarşı Pazar’da süte, sütün peynire ve yoğurda dönüşen hikayesine ve süt ekonomisine yakından bakıyor… Aysun Sökmen sütü, İlhan Koçulu peyniri ve Yekta Eriş ise yoğurdu anlatıyor. <br />Çarşı Pazar Ekonomi, Berfu Güven’in sunumuyla her Çarşamba 21.15’te NTV’de.

Çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 3 Aralık 2019 anlık ve güncel çeyrek altın kuru fiyatları

Gram altın 270,3 lira, çeyrek altın 441 lira ve Cumhuriyet altını 1.804 liradan işlem görüyor. Çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 3 Aralık 2019 anlık ve güncel altın fiyatları...

ABD Fransa'nın dijital hizmet vergisine misilleme yapmaya hazırlanıyor

ABD yönetimi, Fransa'nın Amerikan teknoloji devlerine dijital hizmet vergisi getirmesine misilleme yaparak, Fransa'dan ithal edilen 2,4 milyar dolar değerindeki ürüne yüzde 100'e varan gümrük vergisi getirmeyi düşündüğünü açıkladı.

ECB'den küresel ekonomideki belirsizlik açıklaması

ECB Başkanı Lagarde, dünya ekonomisindeki durgunluk ve belirsizliğin sürdüğünü söyledi. Bu durumun talebi düşürdüğünü belirten Lagarde, "Düzenli bir kredi ile desteklenen hanehalkı ve şirketler daha fazla tüketim ve yatırım yapabilir" dedi.

İstanbul'un zam şampiyonu domates

İTO verilerine göre, geçen ay İstanbul'da perakende fiyatı en fazla artan ürün yüzde 16,07 ile domates oldu. En fazla düşüş ise yüzde 20,82 ile pırasada.

Karadeniz-Akdeniz Yolu'nun sonuna gelindi!

Karadeniz'i İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Akdeniz'e bağlayacak 600 kilometrelik yolun büyük bir kısmı tamamlandı.

TÜİK: Türkiye'de 10 araçtan 2'si sigortasız

TÜİK'in eylül ayı sonu verilerine göre, Türkiye'de trafiğe kayıtlı bulunan yaklaşık 23 milyon araçtan 4 milyonu sigortasız dolaşıyor. En yüksek oranın ise yüzde 68 ile motosikletlerde olduğu belirtildi.

Almanya'da 6 bin 500 makine mühendisi eksik

Almanya'da yaklaşık 200 bin makine mühendisi istihdam edilmesine rağmen 6 bin 500 makine mühendisine daha gereksinim duyuluyor.

Kasımda en çok borsa kazandırdı

Kasımda yüzde 8,6 yükselen BIST 100 endeksi en çok kazandıran yatırım aracı oldu. Analistler, sırasıyla 108 bin ve 115 bin hedeflerinin izleneceğini belirtiyor.

TÜRSAB Başkanlığına yeniden Firuz Bağlıkaya seçildi

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı yeniden Firuz Bağlıkaya oldu.

Roubini: Türkiye'de büyüme pozitif seyredecek

Dünyaca ünlü ekonomist Nouriel Roubini, Türkiye ekonomisinin, geçen yılın ikinci yarısında döviz krizi ve finansal baskılar sonucu meydana gelen durgunluk döneminden çıktığını belirterek, “İhracatın daha rekabetçi olmasıyla cari açık düştü. Türkiye'de ekonomik büyüme pozitif seyredecek ve önümüzdeki yıl için büyüme yüzde 3 civarında olacak” dedi.

Çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 2 Aralık 2019 anlık ve güncel çeyrek altın kuru fiyatları

Gram altın 269,2 lira, çeyrek altın 439 lira ve Cumhuriyet altını 1.797 liradan işlem görüyor. 2 Aralık 2019 altın fiyatlarında son durum nasıl? Çeyrek altın fiyatı ne kadar?

"MB faiz indirimine ara verebilir" ... (Geri Sayım 2 Aralık 2019)

Bu sabah Geri Sayım'da Berfu Güven'in konuğu Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Ege Yazgan'dı. Yazgan, Merkez Bankası'nın 12 Aralık'taki toplantısında faiz indirimine ara verebileceğini söyledi. Yazgan, faiz indiriminin gerçekleşmesi durumunda bunun sembolik bir adım olacağını dile getirdi.

'Efsane Cuma' bitti! Şimdi sıra 'Cyber Monday'de (Cyber Monday nedir?)

ABD’de mağazaların büyük indirimler yaptığı "Black Friday" (Efsane Cuma) yerini Cyber Monday'e (Siber Pazartesi) bıraktı. Haftasonu yaşanan Black Friday çılgınlığının ardından milyonlarca kişi gözünü Siber Pazartesi'ye dikti. İşte Cyber Monday'de alışveriş yapmadan önce bilmeniz gereken her şey...

2018'de 48 milyon ton atık geri dönüştürüldü

Türkiye'de geçen yıl 2 bin 223 atık bertaraf ve geri kazanım tesisi faaliyet gösterdi. Bu dönemde düzenli depolama tesislerinde 56 milyon ton atık bertaraf edilirken, geri kazanım tesislerinde 48 milyon ton atık dönüştürüldü.

Dolar kuru bugün ne kadar? (2 Aralık 2019 dolar - euro fiyatları)

Dolar - euro kaç TL? 2 Aralık 2019 dolar kuru en son ne kadar oldu? Bankalararası piyasada döviz kurlarında son durum.

KYK borçları yapılandırılacak mı? (İş bulamayana borç erteleme)

KYK borçları yapılandırılacak. Hükümet, KYK borçlarını yapılandırmak için kolları sıvadı. 5 milyon öğrenciyi ilgilendiren çalışma 2020’de hayata geçirilecek. Bu kapsamda faizlerin silinmesi, yapılandırılması veya taksitlerin artırılması planlanıyor

TL ile yapılan işlem ünlü bankaya pahalıya mal oldu

Dünyanın önde gelen yatırım bankası Morgan Stanley, Türk Lirası'ndaki bir yatırmda yanlış işlemden kaynaklanan 140 milyon dolar zararı soruşturuyor. 4 trader işten uzaklaştırıldı.

Asgari ücrette zam pazarlığı başladı

Asgari ücrette Ocak 2020'den itibaren geçerli olacak zam oranını belirlemek için ilk toplantı yapıldı. Toplantı öncesi konuşan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, "Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun hem işçi hem de işveren bakış açısını dikkate alıp ortak noktada buluşması temel gayemiz" dedi. İkinci toplantı 10 Aralık'ta gerçekleşecek

Antalya turizmde yüzde 17 büyüdü

Dünyanın dört bir yanından turist çeken Antalya'ya hava yoluyla gelen turist sayısı, Ocak-Kasım ayları arasında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17'lik artışla 15 milyonu geçti.

81 ilde 100 bin çocuğa kodlama eğitimi verilecek

'Yarını Kodlayanlar' projesinin 4'üncü yılı kapsamında 81 ilde 100 bin çocuğa kodlama eğitimi verilecek.

CHP'den "dört aşamalı" ekonomi planı

Ekonomik gelişmelere ilişkin yazılı açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğdu, "4 aşamalı plan" önerisinde bulundu.

Egzoz ölçümünde yeni dönem yılbaşında başlıyor

Egzoz gazı emisyon ölçümünü yaptırmayan araçların trafikte otomatik saptanıp cezai işlem uygulanılacak istemi, yılbaşı itibarıyla Ankara'da hayata geçecek.

Siber tatbikat için Türkiye'ye gelecekler

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile BTK tarafından organize edilen ülkeler arası Siber Kalkan tatbikatı, 19-20 Aralık'ta Türkiye'de yapılacak.

Uygunsuz sanayi ürünlerine 4,6 milyon lira ceza

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca bu yıl ocak-eylül döneminde farklı modelde toplam 48 bin 872 sanayi ürününün denetimi gerçekleştirilirken bunların 15 bin 100'ü mevzuata aykırı bulundu.

ABD 'Black Friday'de online satış rekoru kırıldı (Yaklaşık 43 milyar lira)

Black Friday kapsamında ABD'de düzenlenen indirim gününde yaklaşık 43 milyar Türk Lirası değerinde online alışveriş yapılarak rekor kırıldı. Satışların yüzde 20 oranında artığı ve en çok telefonuna ilgi gösterildiği belirtildi.

Büyüme hedefi değerlendirmesi

Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi toplantısı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak başkanlığında gerçekleştirildi.

Ukrayna'da bankamatik havaya uçuruldu, paralar yola saçıldı

Ukrayna'nın başkenti Kiev'de bir bankanın ATM'si patlatılarak soyuldu. Patlamanın etkisiyle banka tamamen kullanılmaz hale gelirken, çok sayıda banknot sokağa saçıldı.

Bakan Dönmez: TANAP'ın Avrupa yolculuğu başlıyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "TANAP'ın 1850 kilometrelik Anadolu yolculuğu bugün sona eriyor ve Avrupa yolculuğu başlıyor" dedi.

Efsane Cuma'da 2 milyonu aşkın ürün satıldı

Dünyanın ilk dijital pazarlama teknoloji ve servis sağlayıcılarından ve Türkiye’nin yerli ve milli teknoloji şirketlerinden Doğuş Grubu çatısı altındaki Related Digital verilerine göre, bu yılki Efsane Cuma'da 2 milyon 265 bin ürün satıldı.

Sarar, Efsane İndirim Günleri ile 1 ayda cirosunu yüzde 40 artırdı

Türk hazır giyim markası Sarar, ‘Büyük Kış İndirimi’nde kasım ayında cirosunu yüzde 40 artırdı, bir ay içerisinde 78 bin adet gömlek satışı ile 75 yıllık tarihinde de bir rekora imza attı.

''Hiçbir ülke uluslararası hukuktan üstün değil''

Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) Avrupa Bağlantısı Açılış Töreni'nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, özellikle Doğu Akdeniz'de bulunan hidrokarbon kaynaklarının paylaşımı konusunda birilerinin hakça paylaşım yerine gerilimi körüklemeye çalıştığını belirterek, "Adaletli paylaşım imkanı varken tehdit diline ve şantaj politikalarına başvuruluyor. Oysa hiçbir ülke uluslararası hukuktan üstün değildir. Ülkemiz ne kendi hukukunu ne de Kıbrıs Türkü'nün çıkarlarının çiğnenmesine izin verir" ifadelerini kullandı.

Yapı Kredi'de yeni ortaklık yapısı (Koç'tan açıklama)

Yapı Kredi Bankası'nda Koç Grubu ile İtalyan UniCredit'in dolaylı olarak yüzde 50-yüzde 50 ortaklığı sona erdi. İtalyanlar Yapı Kredi'nin artık yüzde 31,93'üne direkt hissedar olarak kalmaya devam edecek. Koç'un banka yönetimindeki ağırlığı artacak.

Kılıçdaroğlu: Rusya'ya bağımlı hale geldik

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Avrasya Sanayi ve İş Adamları Derneği ASİAD Olağan Genel Kurulu'nda konuştu. Kılıçdaroğlu, "Ekonomik olarak Rusya'ya bağımlı hale geldik. Enerji olarak Rusya'ya bağımlılığımız yüzde 50'leri aştı" ifadelerini kullandı.

70 milyon liralık biletin zaman aşımına girmesine son bir ay

Büyük ikramiyenin 80 milyon lira olduğu yılbaşı özel çekilişi için Milli Piyango biletleri dün satışa çıkarken, geçen yılki 70 milyon liralık biletin zaman aşımına girmesine de bir ay kaldı.

Türkiye'de çekilecek yabancı yapımlara teşvik için başvurular başladı

Yeni Sinema Kanunu'yla getirilen yabancı film yapım ve dizi film desteklerine başvurular başladı.

Dolar kuru bugün ne kadar? (29 Kasım 2019 dolar - euro fiyatları)

Dolar - euro kaç TL? Dolar kuru en son ne kadar oldu? Bankalararası piyasada döviz kurlarında son durum.

Fitch'ten Türkiye açıklaması

Fitch Ratings, Türkiye'nin gelecek yıl daha fazla istikrar kazanabileceğine dikkati çekerken ekonomide toparlanmanın devam etmesinin, enflasyonun düşmesinin ve cari açığın kontrol altında kalmasının beklendiğini belirtti.

İstanbul'da indirim kampanyasında izdiham: 3 yaralı

İstanbul'da 'efsane cuma' kapsamında bir mağazanın yaptığı indirim kampanyasında izdiham yaşandı. Yaşanan izdihamda mağazanın camları kırılırken olayda 3 kişi yaralandı.

Maltepe'de 'Efsane cuma' izdihamında 3 kişi yaralandı (Mağazanın camları kırıldı)

TÜm dünyada yaşanan alışveriş çılgınlığı İstanbul'da olaylı başladı. Maltepe'de bir mağazada izdiham yaşanınca camlar kırıldı. Mağaza sahibi satışa son verirken, vücuduna cam isabet eden üç kişi hastaneye kaldırıldı. İşte o anlar...

Air Serbia İstanbul uçuşlarını yeniden başlatıyor

İki yıl önce İstanbul seferlerini durduran Sırbistan hava yolu şirketi Air Serbia, uçuşları yeniden başlatma kararı aldı. İstanbul Havalimanı ile Belgrad arasındaki karşılıklı yapılacak seferler, 11 Aralık'tan itibaren başlayacak. Air Serbia'nın uçuşlarını başlatmasıyla İstanbul Havalimanı'ndan sefer düzenleyen hava yolu şirketlerinin sayısı da 74'e ulaşacak.

ASELSAN'ın ilk STOP teslimatı tamamlandı (Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları)

ASELSAN, STOP Uzaktan Komutalı Stabilize Top Sistemi'nin fabrika kabul testleri başarı ile tamamlayarak yeni versiyonuyla ilk tesminata başlandı.&nbsp; İşte STOP'un özellikleri...

Sahte ürün nasıl anlaşılır? (İndirim adı altında yüksek fiyatlandırmaya dikkat!)

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, genellikle e-ticaret yöntemiyle katılımın sağlandığı "Efsane Cuma" gibi indirim kampanyalarında dolandırılma ihtimaline karşı tüketicilere dikkatli olmaları uyarısında bulundu. İnternetten güvenli alışverişin sırrı ne? Taklit ürün tuzağına düşmemek için nelere dikkat edilmeli? Ağaoğlu, NTV canlı yayınında bu soruları yanıtladı.

Türkiye 41 milyon yabancı ziyaretçiyi ağırladı

Türkiye, yılın 10 ayında, geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 14,47 artışla 40 milyon 719 bin 786 yabancı ziyaretçiyi ağırladı.

TCMB: Döviz kuru oynaklıkları azaldı, faizler belirgin olarak geriledi

Merkez Bankası'nın finansal istikrar raporu yayınlandı. Raporda döviz kuru oynaklıkları azalırken, faiz oranlarının belirgin olarak gerilediği belirtildi.

Emekliler banka promosyonunda artış istiyor

Türkiye Emekliler Derneği, bankaların emeklilere aylıkları karşılığında verdiği promosyonların, yeni yılda günün koşulları dikkate alınarak artırılmasını istedi.

Almanya’da "yastık altı" birikim 235 milyar euro

Almanya’da bankaların "negatif faiz" uygulaması vatandaşları giderek daha fazla nakit para tutmaya itiyor. Ülkede toplam yastık altı tasarrufun yaklaşık 235 milyar euroyu bulduğu açıklandı.

Ekim ayı dış ticaret rakamları açıklandı

Ekim ayında, İhracat yüzde 0,1 azalarak 15,6 milyar dolar, ithalat yüzde 8 artarak 17,4 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Enerji ithalatı faturası ekimde yüzde 15 azaldı

Türkiye'nin enerji ithalatı faturası ekim ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 15 azalarak 3,2 milyar dolar oldu.

ABD'de indirim çılgınlığı (Black Friday)

Amerikalılar, alışveriş merkezlerine akın ederken ABD'nin New York kentinde de mağazalarda yoğunluk yaşandı.&nbsp;

Ünlü yatırımcı Mobius'un gözü Türk teknoloji şirketlerinde

Yatırım piyasasının 'yaşlı kurt'u Mark Mobius, Türkiye'deki teknoloji şirketleriyle ilgilendiklerini söyledi. Türkiye'de yatırım için herhangi risk görmediğini dile getiren Mobius, "Şu an bir kaç şirketle de görüşmemiz devam ediyor" diye konuştu.

Türk bankaları JCR Avrasya'nın çoğunluk hissesini satın aldı (Bakan Albayrak'tan açıklama)

Yerli kredi derecelendirme kuruluşu süreci tamamlandı. Türk bankaları, JCR Avrasya'nın yüzde 85,05 hissesini satın aldı. Bakan Albayrak, "Bu girişim, ekonomimiz için hayırlı olsun" açıklamasını yaptı.

Bakan Turhan'dan 'Atlas Global Havayolları' açıklaması

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, uçuşlarını durdurduğunu açıklayan Atlas Global Havayollarının, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğündeki (SHGM) 500 bin dolarlık teminat mektubunun nakde çevirileceğini belirterek, "Önceliğimiz, yolcuların mağduriyetlerini gidermektir" dedi. Turhan, Osmangazi Köprüsü, İstanbul Havalimanı, Avrasya Tüneli ve Kanal İstanbul hakkında da konuştu.

SON DAKİKA: İSKİ'nin su fiyatlarındaki artış talebi İBB meclisinde reddedildi

SON DAKİKA HABERİ: İSKİ'nin su fiyatlarındaki artış talebi İstanbul Büyükşehir Belediyesi meclisinde reddedildi.

Asgari ücrette pazarlık başlıyor

2 Aralık'ta başlayacak asgari ücrette "zam pazarlığı" öncesi, işçileri masada temsil edecek olan Türk-İş, zam talebini açıkladı. Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, 558 lira "zam beklediklerini" söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Galataport işçilerinden projeyle ilgili bilgi aldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün İstanbul'da yoğun programı sırasında, ilginç bir de olay yaşandı. Konvoy güzergahında bekleyen işçiler, Erdoğan ile görüşmek için "el" salladı. Erdoğan, aracını durdurdu. onların Galataport işçisi olduğunu anlayınca da, proje hakkında bilgi aldı. İşte o görüntüler...

Bakan Albayrak: 2019'u pozitif bir büyüme ile geride bırakacağız

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Trabzon'da iş dünyası temsilcileriyle buluştu. Bakan Albayrak, "2019'u inşallah pozitif bir büyüme ile geride bırakacağız" dedi.

Dolar kuru bugün ne kadar? (28 Kasım dolar - euro fiyatları)

Dolar - euro kaç TL? 28 Kasım 2019 dolar kuru en son ne kadar oldu? Bankalararası piyasada döviz kurlarında son durum.

İtalyan ve Türk yatırımcıların birbirlerine güveni tam

İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Derneği'nin ev sahipliğinde düzenlenen "Tekrar ivme kazanan Türk ekonomisi ışığında Türkiye-İtalya ticari ilişkilerinde yeni fırsatlar" konulu ekonomik forumda konuşan İtalya Büyükelçisi Massimo Gaiani geçtiğimiz yıl iki ülke arasındaki ticaret hacminin 20 milyar dolara yakın olarak gerçekleştiğini ve İtalya'nın Türkiye'nin Avrupa'da en büyük 2'nci, dünyada ise 5'inci ticaret ortağı konumunda olduğunu söyledi. İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Derneği Başkanı Livio Manzini de Türkiye'nin attığı cesur adımlarla kur volatilitesini, enflasyonu ve ödemeler dengesi açığını dizginlemeyi başardığını ve yükselişe geçtiğini ifade etti.

Marmaray'da yolcu rekoru kırıldı

Marmaray 20 Kasım'da 500 binin üzerinde yolcu taşıyarak rekor kırdı.

Yönetici ek mesai ücreti alamaz

Yargıtay, bir iş yerinde müdür olarak çalışan davacının fazla mesaileri için ek ücret alamayacağına hükmetti.

Volkswagen'den, Çin'e 4,4 milyar dolar yatırım

Alman otomobil üreticisi Volkswagen, elektrikli araç geliştirme çalışmaları kapsamında Çin'e 4,4 milyar dolarlık yatırım yapacağını duyurdu.

Vatandaş artık indirim marketlerini tercih ediyor (Yüzde 293 artış)

Türkiye'de indirim marketlerine olan rağbet her geçen gün artıyor. Vatandaşın ucuz ürüne yönelmesiyle bu marketlerin sayısı son sekiz yılda üç katına çıkardı. İndirim marketleri artık toplam pazarın yüzde 76'sını oluşturuyor.

Özel bankalardan vergi ödemesi yapılamayacak

Gelir idaresi Başkanlığı, özel bankalar üzerinden vergi tahsilatı uygulamasını 1 Ocak itibarı ile sonlandırıyor.

Karakaş: Yerli otomobilin 2022'de piyasaya sürülmesi mümkün

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) Üst Yöneticisi (CEO) Gürcan Karakaş, yerli otomobilin 2022'de piyasaya sürüleceğine ilişkin, "Dünyadaki kıyaslamalara baktığınızda bu süre zarfında bunu yapmak mümkün. Başkaları yapabiliyorsa biz de yapabiliriz" dedi.

e-palavra sitelere dikkat!

'Black Friday', siber dolandırıcıları harekete geçirdi. Paravan sitelerle cazip fiyatlar sunan web sitelerine dikkat etmek gerekiyor. Uzmanlar, kimlik ve kredi kartı avcılığı yapan bu sitelere karşı uyarıyor. İnternette alışveriş yaparken web sitesinin gerçek olup olmadığını birkaç kez kontrol etmek gerekiyor.

Trump'ın attığı imza Asya piyasalarını gerdi

Trump'ın Hong Kong'daki gösteriler ile ilgili Çinli yetkililere yaptırım öngören tasarıyı imzalaması Asya piyasalarını olumsuz etkiledi.

Çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 28 Kasım 2019 anlık ve güncel çeyrek altın kuru fiyatları

Gram altın 270,2 lira, çeyrek altın 440 lira ve Cumhuriyet altını 1.802 liradan işlem görüyor. Çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 28 Kasım 2019 anlık ve güncel altın fiyatları...

İki mutabakat muhtırası imzalandı (Türkiye-Libya)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayez Al Sarraj ile Dolmabahçe Ofisi'nde bir araya geldi.

Sayısal Loto Çekiliş Sonuçları Açıklandı! 27 Kasım Milli Piyango Sayısal Loto Bilet Sorgulama

Sayısal Loto Çekiliş Sonuçları Açıklandı! 27 Kasım Milli Piyango Sayısal Loto Bilet Sorgulama...

Bakan Albayrak: Türkiye yüzde 4-5'lerde büyüyeceği bir çeyreğe doğru gidiyor

Bakan Albayrak: 4-5'lerde büyüyeceği bir çeyreğe doğru gidiyorHazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Türkiye, dördüncü çeyrekte piyasa beklentisinin de ötesinde, aralıkta da bu ivmeyle devam ederse, bırakın yüzde 2-3'ü, 4-5'lerde büyüyeceği bir çeyreğe doğru gidiyor." dedi.

Euronews

'Ölmek istemiyorum': Rusya'dan kaçan Rus vatandaşları anlatıyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in kısmi seferberlik ilanından çok sayıda Rus, Türkiye ve Ermenistan gibi uçuşların devam ettiği yakın ülkelere kaçmaya başladı.

Finlandiya savaş uçaklarının tatbikatı için bir otobanı trafiğe kapatacak

Finlandiya, savaş uçaklarının olağanüstü durumlar düşünülerek düzenlenecek iniş ve kalkış tatbikatları için bir otobanı eylül ayının son haftası içinde karayolu trafiğine kapatacak.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politika faizini yüzde 13'e indirdi; dolar 18 lirayı aştı

TCMB yüzde 14 düzeyinde bulunan politika faizini yüzde 13'e indirdi. Ağustosta politika faizi yüz baz puan düşürülmüş oldu. Kararın açıklanmasının ardından dolar 18 lirayı aştı

Türkiye'de işsizlik oranı Mayıs'ta yüzde 10,9 oldu

Türkiye'de işsizlik oranı, mayısta bir önceki aya göre 0,4 puan düşerek yüzde 10,9 seviyesinde gerçekleşti. Oran, nisanda bir önceki aya göre 0,1 puanlık artışla yüzde 11,3 seviyesindeydi.

G20'ye kripto paralar için küresel kurallar önerisi

Finansal İstikrar Kurulu (FSB), gelecek Ekim'de G20'ye sunulmak üzere kripto para birimleri için "sağlam" küresel kurallar önereceğini açıkladı

Avrupa’da asgari ücret: Yüzde 29 zamma rağmen Türkiye, AB ülkelerinden sadece Bulgaristan’ı geçti

Yüzde 29 zammın ardından Türkiye Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden döviz cinsinden sadece Bulgaristan’ı geçti. Temmuz sonunda yapılacak açıklamadan sonra Türkiye tekrar Bulgaristan’ın gerisine düşebilir.

Finans analistleri: Euro ve dolar bir ay içerisinde eşitlenebilir

Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa'da faiz oranları ile ekonomik büyüme arasındaki farkın büyüdüğü bu dönemde euronun ABD dolarına eşitlenmesi bekleniyor. Amerika finansal hizmetler şirketi Wells Fargo eşitlenmenin bir ay içinde gerçekleşmesini beklediklerini açıkladı

Merkez Bankası politika faizini yüzde 14'te sabit tuttu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, politika faizinin yüzde 14'te sabit tutulmasına karar verdi.

Mali yaptırımlar sonrası Rusya'dan çekilen yabancı şirketlere McDonald's da katıldı

Amerikan fast-food devi McDonalds, Ukrayna'yı işgalinin ardından Batılı yaptırımların hedefi olan Rusya'dan çekileceğini açıkladı.

ABD Merkez Bankası son 22 yılın en yüksek faiz artırımına gitti

Fed iki gün süren Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının ardından 50 baz puanlık faiz artırımına gitti. Amerikan Merkez Bankası politika faizini yüzde 0,75-1,00 aralığına yükseltti

Türkiye'nin 12 aylık cari açığı yaklaşık 3 milyar dolar artarak 21 milyar 845 milyon dolar oldu

Türkiye'nin cari işlemler hesabı, şubat ayında 5 milyar 154 milyon dolar açık verirken, 12 aylık cari açık 21 milyar 845 milyon dolar oldu

S&P, Türkiye'nin döviz cinsinden kredi notunu teyit etti, yerel para cinsinden kredi notunu düşürdü

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P), Türkiye'nin döviz cinsinden kredi notunu "B+" olarak teyit etti. Ülkenin yerel para cinsinden kredi notu ise "BB-"den "B+"ya düşürüldü.

Türkiye’nin faiz giderleri ne kadar, verginin ne kadarı faize gidiyor?

Türkiye’nin faiz harcamaları ne kadar? Türkiye AK Parti döneminde ne kadar faiz ödedi? Faiz ödemelerinin bütçe giderlerindeki payı kaç? Türkiye’nin topladığı verginin ne kadarını faize gidiyor?

Kullanılmış tişört ve balıkçı ağlarından lüks segment elektrikli araba yapılabilir mi?

Kullanılmış tişört ve balıkçı ağlarından lüks segment elektrikli araba yapılabilir mi? ABD-Danimarka menşeili Fisker firması, yakın bir zamanda herkesin satın alabileceği gelişmiş bir elektrikli aracın seri üretimine başlayacak.

Türkiye'de işsizlik eylülde yüzde 11,5 oldu; genç işsizlerin oranı yüzde 21'in üzerinde

Türkiye'de işsizlik oranı, eylülde bir önceki aya göre 0,3 puan azalarak yüzde 11,5 oldu. Söz konusu dönemde işsiz sayısı 3 milyon 794 bin kişi olarak kaydedildi. Genç işsizlik oranı bir önceki aya göre 0,9 puan artışla yüzde 21,5 olarak belirlendi

Yeni Zelanda'dan bir ilk: Bankalar artık 'iklim değişikliğine' etkisini açıklamak zorunda

Yeni Zelanda hükümeti kabul ettiği yasayla, ülkedeki banka ve finans kuruluşlarının yaptığı yatırım ve verdiği kredilerle "iklim değişikliği ve küresel ısınmaya ne kadar etki ettiğini" açıklama zorunluluğu getirdi

Dünyanın en yüksek enflasyonuna sahip Venezuela, para birimi bolivardan 6 sıfır sildi

Yüzde 5 bin 500 ile dünyanın en büyük enflasyonuna sahip Venezuela'da hükümet, mali işlemlerin daha kolay yapılabilmesi için para birimi bolivardan altı sıfır kaldırdı

Küresel büyüme tahminini düşüren Fitch, Türkiye'nin büyüme beklentisini 9,2'ye çıkardı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye için bu yılki büyüme beklentisini yüzde 7,9'dan yüzde 9,2'ye çıkardı.

Hollanda yargısından Uber'e 'sürücüleri çalışan' olarak göster kararı

Hollanda Mahkemesi Uber'in sürücülerini "çalışan" olarak göstermesi gerektiğine karar verdi

Euro Bölgesi'nde enflasyon yüzde 3 ile son on yılın zirvesinde

Enflasyon, ağustos ayında Almanya'da yüzde 3,4, Fransa'da yüzde 2,4, İspanya’da yüzde 3,3, İtalya'da yüzde 2,6, Hollanda’da yüzde 2,7 ve Belçika’da yüzde 4,7 olarak tahmin edildi

Seyahat kısıtlamaları azalırken, Türkiye yabancı turistleri ağırlamaya hazırlanıyor

Avrupalı turistlerin yaz tatili için kıta dışarısında en çok tercih ettiği ülkelerden olan Türkiye'de Covid-19 salgınının başlamasından yaklaşık 1.5 sene sonra Antalya ve çevresindeki otellerde yeni sezon hazırlıkları tamamlandı.

Merkez Bankası'ndan kripto para kullanımına kısıtlama

MB: Kripto varlıkların ödemelerde kullanılmasının, işlemin tarafları açısından telafisi mümkün olmayan mağduriyetler yaratma ihtimali bulunduğu, bu alanda mevcutta kullanılan yöntem ve araçlara karşı güven zafiyeti meydana getirebilecek unsurlar içerdiği değerlendirilmektedir

Toyota üçüncü kez zirvede: Yaris modeli, 'Avrupa'da Yılın Otomobili' seçildi

Japon otomotiv devi Toyota'nın Yaris model aracı "Avrupa'da Yılın Otomobili" seçildi. İsviçre'de Cenevre Otomobil Fuarı kapsamında yapılan etkinlikte Toyota Yaris, Fiat 500 ve Skoda Octavia gibi markaları geride bırakmayı başardı.

Bitcoin nedir, nasıl ortaya çıktı ve neden istikrarlı olamıyor?

Son zamanların en çok konuşulan konulardan biri bir kez daha dijital para birimi Bitcoin (BTC). İlk kriptopara olarak piyasaya çıkan Bitcoin bugünlerde 50 bin dolar bandını aşarak yeni bir rekora imza attı.

İngiltere ekonomisi pandemi nedeniyle 2020'de yüzde 9,9 küçüldü

Üç yüz yıldan uzun bir süredir yıllık en büyük kaybı yaşayan İngiliz ekonomisi yıl sonuna doğru toparlanarak durgunluğa girmekten kurtuldu ve 2021 yılı için düzelme sinyalleri verdi

Amazon, Paris'in talebi üzerine Fransa'daki 'Kara Cuma'sını erteledi

Amerikan e-ticaret devi Amazon'un Fransız şubesi, Black Friday (Kara Cuma) satışlarını Paris hükümetinin talebi üzerine, bir hafta ertelemeyi kabul etti.

Albayrak'ın istifası ve TCMB'deki değişiklik yabancı basın ve uzmanlar tarafından nasıl yorumlandı?

Ülke ekonomisinin döviz krizi yaşadığı ve çok zorlu bir mali süreçten geçtiği dönemde ekonominin başındaki isimlerin koltuklarını bırakmasını yabancı uzmanlar ve dış basın nasıl değerlendirdi?

ABD ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde yüzde 31,7 daraldı

ABD ekonomisi, Covid-19 salgınının etkisiyle bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 31,7 küçülerek piyasa beklentisinin altında bir daralma gösterdi.

Almanya'da kare şeklinde çikolata üreten Ritter Sport, Milka'nın açtığı davayı kazandı

Dünyaca ünlü Alman çikolata firması Ritter Sport, ülkede kare şeklinde çikolata üretme patenti konusunda on yıllardır süren mahkemeyi kazandı. Mahkeme daha önce Mikka lehine karar verse de son duruşmada kazanan Ritter Sport oldu.

Euro Bölgesi'nde yıllık enflasyon yüzde 0,3'e çıktı

Euro Bölgesi'nde yıllık enflasyon yüzde 0,3'e çıktı

BDDK'dan 7 bankaya 204 milyon 651 bin TL para cezası

BDDK'dan 7 bankaya 204 milyon 651 bin TL para cezası

Gram ve çeyrek altın rekor tazeledi, peki fiyatlar neden yükseliyor?

Küresel piyasalarda yıl başından beri yüzde 19'un üzerinde değer kazanarak 2020'nin ilk yarısında en fazla kazandıran yatırım aracı olan altının yükselişinin arkasındaki nedenler neler?

Türkiye'de sanayi üretiminin mayıs ayında yüzde 22'den fazla gerilemesi bekleniyor

Türkiye'de ilk vakanın mart ayında açıklanmasının ardından bir çok fabrikanın üretimlerine ara vermesi nedeniyle nisan ayında üretim yüzde 31,4 ile beklentilerin üzerinde azalmıştı

Facebook, Youtube ve Twitter AB içerisinde platformlarında yayınlanan içerikten sorumlu olacak

Facebook, Youtube ve Twitter gibi sosyal medya platformları nefret söylemi ve zararları konusunda Avrupa Birliği yayıncılık kanunlarına bağlı olacak.

Batık kredileri kurtarma planındaki yüksek zarar yazma ihtimali Türk bankacıları endişelendirdi

Türk finans sektöründeki batık kredilerin toplanarak tek özel oluşturulacak bir banka üzerinde toplanması planı şekillenmeye devam ederken Reuters'e konuşan bazı özel banka yetkilileri endişelerinin yükseldiğini belirtti

Bakan Albayrak: Güven endeksindeki yükseliş haziranın mayıstan daha pozitif olduğunu gösteriyor

Bakan Albayrak: Güven endekslerinden sonra PMI'daki toparlanma, hedeflerimize doğru daha güçlü adımlar atmamıza olanak sağlıyor

Euro Bölgesi'nde yıllık enflasyon yüzde 0,3'e çıktı

Euro Bölgesi'nde, Covid-19 tedbirlerinin yumuşatılmaya başlandığı haziran ayında yıllık enflasyon yüzde 0,3'e yükseldi

Türkiye'de dış ticaret açığı mayıs ayında yüzde 102,7 arttı

Türkiye'nin ihracatı, mayısta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 40,9 azalarak, 9 milyar 967 milyon dolar, ithalatı yüzde 27,8 azalarak, 13 milyar 387 milyon dolar oldu

19 günde geçen yılın tamamından daha fazla konut kredisi kullanıldı

Geçen yıl 10,6 milyar lira artan konut kredi bakiyesi, 1-19 Haziran'da, bu rakamın yüzde 8,5 üzerinde, 11,5 milyar lira yükseliş gösterdi

ECB Başkanı Lagarde: Ekonomik krizin dip noktasını muhtemelen geride bıraktık

ECB Başkanı Lagarde: Ekonomik krizin dip noktasını muhtemelen geçtik

Haziran ayı işsizlik ve kısa çalışma ödemeleri öne çekildi

T.C. kimlik numaralarının son hanesi 0 olanlara 29 Haziran'da, 2 olanlara 30 Haziran'da, 4 olanlara 1 Temmuz'da, 6 olanlara 2 Temmuz'da, 8 olanlara ise 3 Temmuz'da ödemeler yapılacak

Fed ABD bankalarının stres testi sonuçlarını açıkladı

Fed, stres testine tabi tuttuğu bankaların, bu yılın üçüncü çeyreğinde hisse geri alımlarını askıya almaları ve temettü ödemelerini sınırlamaları gerekeceğini belirtti

Merkez Bankası politika faizini yüzde 8,25'te sabit tuttu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) yüzde 8,25'te sabit bıraktı

Almanya'nın en büyük finans skandalı: Wirecard iflasa başvuruyor

Almanya'nın finans sektörünün geleceği en parlak şirketi olarak görülen Wirecard, geçen hafta istifa eden CEO'su Markus Braun'un adının karıştığı yolsuzluk skandalıyla iflas noktasına geldi

Avrupa Birliği'nden Lufthansa'yı kurtarma planına onay

Avrupa Birliği Alman hükümetinin 9 milyar euroluk Lufthansa'yı kurtarma planını onayladı

IMF'den 'benzeri olmayan kriz' uyarısı: Küresel ekonomi önceki tahminlerden daha fazla daralacak

Uluslararası Para Fonu (IMF), nisan ayında bu yıl için yüzde 3 olarak açıkladığı küresel ekonomide küçülme tahminini yüzde 4,9’a yükseltti. Türkiye için yüzde 5 daralma öngörüsü değişmedi

Amerikalı ekonomist Stephen Roach: Dolar ışık hızından daha hızlı değer kaybedebilir

Amerikalı ekonomist Stephen Roach, ABD Doları'nın beklenenden daha yakın bir zaman içinde hızla değer kaybedebileceği uyarısında bulundu

Google'dan Polonya'daki veri merkezine yaklaşık 2 milyar dolar yatırım

Google, Polonya'daki veri merkezine yaklaşık 2 milyar dolar yatırım yapıyor.

SunExpress Almanya uçuşlarını durduruyor, operasyonlar Türkiye üzerinde yoğunlaşacak

Türk Hava Yolları ve Lufthansa’nın ortak kuruluşu SunExpress, Almanya’daki yan kuruluşu SunExpress Almanya’nın uçuş operasyonlarını durdurma kararı aldı

Türkiye'nin dünya ekonomileri sıralamasındaki yeri ne, ilk 10'a en yakın noktada mı?

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Ekonomide büyük bir ivme bekliyoruz. Türkiye’yi dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına sokma hedefimize hiç olmadığımız kadar yakınız” sözlerini kullandı

BloombergHT

Ege Seramik'ten "tasarruf tedbiri" kararı

Ege Seramik, tasarruf tedbirleri kapsamında verimsiz ve üretim siparişi bulunmayan hatların geçici olarak kapatılması yönünde karar aldığını açıkladı.

KSO/Zeytinoğlu: Tüm bankalarda kredi kullanımında bir kısıtlama var

Kocaeli Sanayi Odası ve İktisadi Kalkınma Vakfı Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, sanayicilerin finansmana erişimi hakkında yaptığı değerlendirmede, kredi kullanımında bir kısıtlama yaşandığını söyledi.

NATO ve AB güvenlik için ortak bildiri planlıyor

NATO ile Avrupa Birliği (AB), güvenlik iş birliği vurgusu yapacak yeni bir ortak bildiri yayımlamayı amaçlıyor.

Almanlardan politikacılara çağrı: Enerji fiyatları düşmezse ekonomi çökecek

Almanya'da belediyeler ve enerji şirketlerinin politikacılara yönelik elektrik ve gaz fiyatlarını en kısa sürede düşürme baskısı giderek artıyor. Almanya Belediye Şirketleri Birliği (VKU) Genel Müdürü Ingbert Liebing, ülkede elektrik ve gaz fiyatlarına sınırlayıcı önlemler getirilmemesi halinde "ekonomik çöküş" riski olacağını belirtti.

Sterlinin değer kaybı sonrası Bailey'den faiz açıklaması

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, finansal varlıkların önemli ölçüde yeniden fiyatlandırılması ışığında finansal piyasalardaki gelişmeleri çok yakından takip ettiğini belirterek, Para Politikası Kurulu'nun, görevine uygun olarak orta vadede enflasyonu sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2 hedefine döndürmek için gereken şekilde faiz oranlarını değiştirmekte tereddüt etmeyeceğini duyurdu.

LSE/Akarlı: Dış talebin zayıfladığı bir ortamda Türkiye için iyimser olmak kolay değil

London School of Economics and Political Science Kıdemli Araştırma Görevlisi Dr. Ahmet Akarlı, küresel büyüme hızındaki yavaşlama hakkında yaptığı değerlendirmede, “Merkez bankalarının hepsi kredibilite açığını kapatmakla meşgul. Türkiye dış finansmana ihtiyacı olan bir ekonomi. Eğer para politikası global olarak sıkılaşmamış olsaydı farklı bir dilden konuşabilirdik ama parasal koşulların koordineli bir şekilde global olarak sıkılaştığı ve dış talebin zayıfladığı bir ortamda Türkiye için iyimser olmak kolay değil.” dedi.

‘Açık bankacılık konusunda satın almalar gündemimizde’

Müşterilerine farklı finansal hizmetleri tek bir çatı altında sunmak istediklerini belirten Figopara Kurucu Ortağı ve CEO’su Koray Bahar, “Açık bankacılık konusunda satın almalar gündemimizde” dedi.

Microsoft Viva İK teknoloji trendlerini tek bir platformda topladı

Pandeminin tüm dünyada kapanmalara yol açması sonrası kökten değişen iş trendleri insan kaynakları departmanlarını farklı stratejiler düşünmeye zorlarken firmaları yeni trendleri yakalayacak teknolojileri bulmaya zorladı. Microsoft Viva bu konuda birçok çözümü tek bir EX platformunda sunmasıyla öne çıkıyor.

Erdoğan: Sosyal konutta ilk temeli 25 Ekim'de atacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamada, sosyal konut projesinde başvuru sayısının 5 milyona dayandığını belirtti. Erdoğan, projede 5 bin konutluk ilk dilimin temelini 25 Ekim'de atacaklarını söyledi.

Boston Fed'in yeni başkanından 'daha fazla artış' sinyali

Boston Fed Başkanı Susan Collins göreve geldiğinden beri yaptığı ilk konuşmada enflasyonu düşürmek için daha fazla sıkılaşma gerektiğini söyledi.

AMB Başkanı Lagarde'dan 'faiz artışlarına devam' mesajı

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Christine Lagarde ekonomik aktivitede önemli ölçüde yavaşlama beklense dahi faizlerin gelecek birkaç toplantıda daha artmaya devam edeceği mesajı verdi.

Fed ekonomistinden KKM yorumu: Enflasyonu körüklüyor

Fed Finansal İstikrar Bölümü Ekonomisti Levent Altınoğlu KKM’nin enflasyonu körükleyen bir unsur olduğunu söyledi. Altınoğlu, "Verilere bakıldığında yıl başından bu yana kadar KKM’nin faiz ödemesi olarak Hazine ve Merkez Bankası’na toplamda yaklaşık 160 milyar TL’ye mal olduğu tahmin ediliyor. Bu ciddi bir tutar" diye konuştu.

Fitch, Euro Bölgesi ve İngiltere'de resesyon bekliyor

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, şirketler için daha yüksek faiz giderinin ve kötüleşen iş koşullarının 2023 ve sonrasında temerrüt oranlarını artıracağı uyarısında bulunarak, Euro Bölgesi ve İngiltere'nin son çeyrekte resesyona girmesinin beklendiğini duyurdu.

Kremlin: Sınırların kapatılması kararı yok

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya'da ilan edilen askeri kısmi seferberlik nedeniyle sınırların kapatılmasına yönelik herhangi bir karar alınmadığını söyledi.

Morgan Stanley'e göre dolardaki yükseliş krizin habercisi

Morgan Stanley dolardaki son rallinin hisse senetleri de dahil riskli varlıklar için risk oluşturduğunu ve geçmişte dolarda yaşanan benzer rallilerin finansal veya ekonomik krizlerle sonuçlandığını belirtti.

İngiltere hükümetinin yeni planları neler getirecek?

İngiltere hükümetinin büyümeyi desteklemek için sunduğu yeni planlar, sterlinde rekor düşüş, tahvil faizlerinde ise rekor artışa neden oldu.

İngiltere'de acil faiz artışı beklentisi

Sterlinde yaşanan tarihi erime sonrası dikkatler İngiltere Merkez Bankası'na çevrildi. Sky News gün içinde İngiltere Merkez Bankası'ndan açıklama gelebileceği haberini paylaştı. İngiltere'de muhafazakar vekiller de acil bir faiz artışının gelebileceğini ifade etti.

Almanya LNG tedariki konusunda BAE ile el sıkıştı

Almanya Başbakanı Olaf Scholz Rus enerjisine alternatif kaynaklar bulmak amacıyla çıktığı bölgesel turda BAE ile LNG tedariki için bir anlaşma imzaladı. Buna göre BAE enerji şirketi ADNOC 2023'te Almanya için beş LNG kargosu daha ayıracak.

Spot piyasada elektrik fiyatları (26.09.2022)

Spot piyasada bir megavatsaat elektriğin fiyatı yarın için en yüksek 4 bin 800 lira, en düşük bin 995 lira 59 kuruş olarak belirlendi.

İTO Başkanı Avdagiç'ten yemek kartı açıklaması

Avdagiç, çalışanlara nakden ödenen yemek bedeli tutarlarının vergi istisnası kapsamına alınmasına ilişkin, "Böylelikle yemek kartı nedeniyle oluşan komisyon masrafı ortadan kalkacak. Hem işyeri sahiplerinin maliyetleri azalacak, hem de çalışanlar ekstra zamlarla karşılaşmayacak" değerlendirmesinde bulundu.